Czy spawarki MIG/MAG to migomaty?

Często, niedoświadczeni spawacze mają kłopot, co to jest migomat? Większość łatwo orientuje się, że migomatem określamy po prostu urządzenia spawające metodą MIG i MAG. A czym charakteryzują się takie migomaty?

Przede wszystkim głównym parametrem jest prąd spawalniczy, nazywany również amperażem. Realizuje funkcję głównego miernika mocy migomatów. Dzięki niemu możemy określić szerokość tworzywa do spawania. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest cykl pracy, który najczęściej stosowany jest dla ustalonej wartości natężenia prądu spawania. Ogólnie można stwierdzić, że jest procentowym podziałem 10minutowej pracy spawarki i ogólnego czasu pracy z daną wartością. Do tego czasu doliczane są również przerwy w pracy. Są one niezbędne bowiem zabezpieczają sprzęt przed przegrzaniem, a co za tym idzie uszkodzeniami. Cykl pracy zazwyczaj opisywany jest przez producentów, które niezbędne informacje przeważnie umieszczają na etykiecie spawarki. Należy wiedzieć, że gdy migomat, na którym się pracuje, osiągnie ustaloną przez wytwórnię temperaturę, następuje jego automatyczne wyłączenie w celu schłodzenia sprzętu.

Następną znaną funkcją jest określenie napięcia łuku i prędkości podawania drutu. Są to dwie osobne funkcje, gdzie pierwsza ma możliwość działania skokowo lub płynnie, a regulacja prędkości podawania drutu dzieje się bezstopniowo. Co poniektóre migomaty zaopatrzone są w takie funkcje jak PULS. Za jej pomocą wykonalne jest spawanie przy użyciu prądu pulsacyjnego. Za jego pomocą spawacz może regulować skupienie łuku i kształt spoiny. Wyższej jakości migomat zaopatrzony jest również w funkcję 2/4 takt. Umożliwia ona zarządzanie cyklem spawania w dwutakcie oraz czterotakcie, wszystko zależy od tego czy robimy krótkie, czy długie spoiny.

Dodano 2014-02-23
Kategoria: Elektronika