Zegar słoneczny w ogrodzie

Już w starożytności osoby dzielili dobę na dzień oraz noc. To światło słoneczne sprawiało, że ludzie ustalali swój dzień tak, żeby wykonywać wszelkie swoje zadania przed zmrokiem. Od dawnych czasów ludzie regulowali swe życie według złudnego ruchu Słońca wokół Ziemi i cienia rzucanego przez jego promienie.

Zasadę działania zegarów słonecznych najprościej pojąć wyobrażając sobie zdjęcie Ziemi wykonane dokładnie od strony bieguna północnego. Fragment zegara słonecznego, taki który rzuca cień zwykle określa się terminem Gnomon i to właśnie jego granice wskazują czas na tarczy zegara. Zegar słoneczny działa dzięki promieniom słonecznym albo księżycowym, ustawiona tarcza w pakiecie z elementem gnomomicznym, który rzuca cień na należytą porę pokazuje nam aktualny czas. Istnieją również zegary zamieszczone wewnątrz domów gdzie plamka światła pokazuje czas.

Na tarczy zegara rozrysowuje się hiperbole, które określają obręb cienia w rozmaitych porach roku. Taki zegar słoneczny mamy możliwość zrobić sami w swym ogródku. Ogródkowe zegary słoneczne nie tylko wskazują aktualny czas ale przede wszystkim zdołają być niezwykle interesującym jak również odkrywczym detalem naszego ogrodu. Aktualnie w prywatnych ogrodach takiego typu zegary są w zasadzie niespotykane, zaś projektanci chyba o nich zapomnieli.

Jeśli już zastanowimy się zrobić ogrodowy zegar słoneczny ręcznie, moglibyśmy także w pewnym zakresie skorzystać z własnej wyobraźni. Przy zachowaniu elementarnych maksym konstrukcyjnych, możemy nadać mu dodatkowe elementy ozdobne. Bez względu jednak na to, czy ogrodowy zegar słoneczny wykonamy samodzielnie, czy też nabywamy gotowy, z pewnością stanie się on niezwykle atrakcyjnym szczegółem naszego ogrodu.

Być może będzie również inspiracją, do zagłębienia się w tajniki wiedzy z dziedziny czasoprzestrzeni, fizyki czy astronomii.

Dodano 2014-12-03
Kategoria: Nauka